Ako The Sipmpsons inspirovali hamburgerový svet

Legendárny animovaný seriál pre dospelých The Simpsons, ktorý jeho autor Matt Groening vymyslel za 15 minút, sa vysiela už od roku 1989.

Momentálne televízia Fox ohlásila príchod 27 a 28 série, na ktorej konci bude odvysielaných celkom 625 epizód.

Seriál prostredníctvom rôznych postáv a situácií satiricky poukazuje na problémy americkej spoločnosti. Od rodiny, cez medziľudské vzťahy až po rôzne inštitúcie, ako napríklad cirkev, škola, ...

Hlavný hrdina seriálu Homer Simpson je veľký milovník hamburgerov. Jeho obľúbenou reštauráciou je Krusty Burger, ktorá je paródiou na veľké fastfood reťazce, ako Burger Kingalebo McDonald’s.

Tak tomu bolo aj v dieli Lisa‘s first word, keď Krusty burger počas letných olympijských hier ponúkol burger zadarmo každému zákazníkovi (podobne ako kedysi McDonald’s), ktorý zotrie žreb s disciplínou, v ktorej vyhrajú Američania.

Žreby boli zmanipulované a pod stieracím políčkom sa mali nachádzať len tie disciplíny, v ktorých boli jasnými víťazmi sovieti. Krátko po odvysielaní tejto „veľkorysej“ ponuky Rusi bojkotovali olympijské hry a Krusty burger tak v konečnom dôsledku prišiel o 44 miliónov.

Alebo, keď sa Kruty rozhodol ponúkať Ribwich sendvič, ktorý bol poródiou na McRib od McDonald’s, ktorý bol rovnako známy pre jeho prerušovanú dostupnosť a neznámy pôvod jeho mäsa.

Majiteľom reštaurácie je stroskotaný klaun Krusty.  Detská „hviezda“ aj napriek tomu, že deti v skutočnosti neznáša. Pri svojom podnikaní využíva rôzne nekalé praktiky, napríklad do burgerov pridáva mäso z aligátorov, plazov či zvierat, ktoré boli zrazené na ceste. Na kvalite jedla mu nezáleží, rovnako ako na hygiene, zamestnancoch či na zdraví svojich zákazníkov. 

Vymyslená Simpsons reštaurácia sa vďaka obľúbenému seriálu stala tak populárna, až  sa v roku 2013 rozhodli v Universal Studios Orlando otvoriť aj jednu skutočnú - v Zábavnom parku the Simpsons. Ako to tam vyzerá, môžete vidieť na videu: