Fakty X

10 zaujímavých faktov zo sveta hamburgerov

1.     Počet hamburgerov a cheeseburgerov predaných v reštauráciách po celom svete sa od roku 1990 späťnásobil.

2.     Za jedného z prvých „objaviteľov“ hamburgeru aký poznáme dnes, sa pokladá Charles Nagreen Seymour z  Wisconsinu. Ten mäso vložil medzi dva plátky chleba a svoj výtvor predával pod menom „Hamburger Charlie“.  

3.     Denná návštevnosť McDonald's reštaurácií v USA je väčšia ako populácia Veľkej Británie. 

4.     Viac ako jedna štvrtina dospelých Američanov si dopraje fast food každý deň.

5.     Každý ôsmy z nich navyše po určitú dobu pracoval vo fastfoode.

6.     50 miliárd hamburgerov pokope sa dá predstaviť asi len ťažko. Ale podľa posledných štatistík ide o počet skonzumovaných hamburgerov v Amerike za jeden rok. Jeden rok.

V preklade to znamená: 3 hamburgery/ jedna osoba/ 1 týždeň. To je naozaj veľa hovädzieho mäsa.  Navyše, ich zoradením do zástupu by sme obtočili našu zem viac ako 32-krát.

7.     Ale zjesť toľko hamburgrov nie je len tak. A preto vznikla tzv. Hamburgerová daň. Ktorá plati dokonca už aj u našich maďarských susedov a ktorej sa svojho času obávali aj slovenskí potravinári. Do štátnej pokladnice prináša peniaze za „nezdravé jedlo“ vo forme dane z obezity.

8.     Národný deň Hamburgerov pripadá na 28. mája a je súčasťou Národného Hamburgerového mesiaca. Kto stojí za vytvorením neoficálneho sviatku, to sa nám vypátrať nepodarilo, každopádne by ste ale „Hamburger Day“ mali osláviť nejakým poriadnym a dobrým burgerom.

9.     Viete kto vlastní McDonald's reštauráciu v blízkosti Buckinghamského paláca? Anglická kráľovná predsa. Bez srandy. McDonald's je súčasťou jej obrovského portfólia nehnuteľností.

10.   Všetko známe a obľúbené má svoju sieň slávy. Ani Hamburger nezaostáva. Nájsť ju môžete v meste Seymour vo Wisconsine.