Čas na kávu

ako si správne objednať?


Nie je to hriech, no vždy je dobré naučiť sa niečo nové. Napríklad aj to, ako si správne objednať kávu. Neexistuje totiž len klasická alebo ľadová so zmrzlinou. Káva sa nerozdeľuje dokonca ani na zalievanú, ani na tureckú a ani piccolo neexistuje.

Hoci si v Beabout na to nepotrpíme, ponúkame vám aspoň rýchlokurz objednávania kávy:


Existujú štyri základné kávové nápoje, pričom všetky vychádzajú z espressa:

1. Espresso

Pozostáva z 25 až 30 ml vody

2. Ristretto

Rovnaké množstvo kávy ako pri espresse no v šálke máte 15–20 ml vody

3. Doppio

Dvojité espresso – dvojitá dávka kávy, dvojitá dávka vody

4. Espresso Lungo

Espresso vo veľkej šálke s kanvičkou horúcej vody na doliatie do vami želaného množstva

Okrem toho medzi obľúbené kávové nápoje patria aj machiatto, capuccino, latte machiatto a v lete obvzlášť populárne ľadové kávy.

Machiatto

Pôvodom taliansky druh espressa s malým množstvom teplého speneného mlieka. Ak sa pripraví s horúcim mliekom, ide o macchiato caldo, ak so studeným, ide o macchiato freddo.

Cappuccino

Obľúbený taliansky nápoj prirpavovaný z 1/3 espressa, 1/3 mlieka a 1/3 vyšľahanej mliečnej peny, podávaný vo veľkej šálke

Latte machiatto

Predstavuje espresso pomaly nalievané do horúceho mlieka s hustou mliečnou penou v hrubom sklenenom pohári o objeme 250 ml. Preto doslovný preklad znamená “zafarbené mlieko”. Ak je latte macchiato správne pripravené, dostanete trojfarebný kávový nápoj -  na spodu mlieko, v strede espresso a na vrchu pena

Ľadové kávy

Espresso freddo

Predstavuje vyšľahané espresso s väčším množstvom ľadu a ľahkou penou. Kávový nápoj, ktorý je v lete tým správnym osviežením sa podáva v strednon pohári so spomínaným väčším množstvom drveného ľadu.

Cappuccino freddo

Je letná verzia cappuccino, ktorá je obohatená o drvený ľad a studenú mliečnu penu na vrchu kávového nápoja.  Takéto cappuccino je najväčším súperom frappe, rozdiel je v ich sile. Cappuccino freddo nie je také silné ako frappe, pretože je filtrované.

Tieto dve letné novinky môžete vyskúšať aj u nás v Beabout.

Také či onaké, keď si u nás objednáte kávu, dostanete čerstvé voňavé espresso, ktoré vás postaví na nohy aj po výdatnom jedle. Za 0,99 centov sa o tom môžete presvedčiť sami.