Whisky je nápojom gentlemanov: Príďte mu na chuť v Beabout

Whisky však nemusí patriť len pánom. Jej pitie má totiž aj zdravotné výhody, ktoré ocení aj nežnejšie pohlavie.

Napríklad pomáha pri chudnutí, spomaľuje nástup demencie, zvyšuje zdravie srdca, predchádza cukrovke, bojuje proti rakovine, odstraňuje krvné zrazeniny a dokonca posilňuje imunitný systém. Všeobecne platí, že whisky je jedným z najzdravších foriem alkoholu na trhu.

 

Tieto si vychutnáte aj u nás:

 

Lagavulin 16YO

Z ostrova Islay v Škótsku pochádza jednosladová výnimočná whisky jantárovej farby, ktorá je prvotriednym reprezentantom tohto regiónu. Práve tu sú whisky oceňované ako najzaujímavejšie a najprirodzenejšie.  

Masívna rašelina, jód, aróma dubu, štipka korenia, vanilky a sušených datlí – to je základom vôní 16-ročnej whisky Lagavulin. Ak ste milovníkom aromatických whisky, prídete si skutočne na chuť.

Túto prvú legálnu destilériu založil v roku 1816 miestny farmár a destilér John Johntson .

 

Oban 14YO

Čo tak sa pri pití whisky vrátiť v myšlienkach na pláž? Oban 14-ročná totiž v sebe skrýva vôňu kamienkov z pláže, závan mora a tón čerstvej rašeliny. Predstavuje jednosladovú suchú škótsku whisky s lahodnou chuťou so slabým náznakom ovocných morských rias.

Oban je škótska pálenica spoločnosti United Distillers nachádzajúca sa v centre mesta Oban v grófstve Argyllshire.

Destiléria bola založená v roku 1794 bratmi Hughom, Johnom a Jamesom Stevensonovými a produkuje čistú škótsku sladovú whisky.

 

Tyrconnell

Tyrconnell bola značka whisky vyrábaná vo Wattsovej destilérii založenej ešte v roku 1762. Meno dostala po úspešnom závodnom koňovi, ktorý patril majiteľovi pálenice. Značku tejto jednosladovej whiskey obnovila pálenica Cooley, v súčasnosti jediná írska pálenica, ktorá nepatrí medzinárodným koncernom a snaží sa o vzkriesenie dedičstva starých írskych páleníc z doby pred tým, ako prišla prohibícia a vznikla spoločnosť Irish Distillers Group.

Tyrconnell 10 YO zreje desať rokov v sudoch z amerického duba a potom šesť až osem mesiacov v portských sudoch, čím whisky získa hĺbku a plnú bohatú chuť s jemne sladkým nádychom zrelého ovocia, karamelu, nugátu, kakaa a vanilky.

 

Talisker 10 YO

Talisker je pálenica škótskej whisky. Na brehoch zátoky Loch Harport sa rozkladá dedina Carbost, ktorá je domovom jedinej pálenice na ostrove Skye.

Už od čias, keď sa v Taliskeri prvýkrát zakúrilo pod kotlami, čerpá pálenica vodu z dvadsaťjeden podzemných prameňov na neďalekom "jastrabom kopci.“ Mäkká voda pochádzajúca z týchto prameňov je bohato nasýtená rašelinou, čo podľa vyjadrenia destilérie dáva whisky Talisker tak osobitú chuť.

Desaťročná Talisker vytvorí na vašom jazyku dokonalú harmóniu chuti ovocia, rašeliny, štipľavosti a dymu.

 

Dalwhinnie 15YO

Dalwhinnie predstavuje jednosladovú destilériu, ktorá sa nachádza na najvyššie položenom a zároveň najchladnejšom mieste v Škótsku. Whisky je tak vyrábaná z tej najčistejšej pramenitej vody.

Vyrábaná je od roku 1897. Destilériu postihol v roku 1934 zničujúci požiar a následne výpadok produkcie za svetových vojen, z čoho sa rýchlo pozviechala.

Dalwhinnie 15YO je whisky, ktorá má typické, takmer ženské kúzlo a  svojou jemnou chuťou a kvetinovým nádychom je vhodná aj pre “whisky” začiatočníkov. Zreje v drevených sudoch minimálne tri roky, Dalwhinnie je považovaná za typickú sladovú whisky.