Fakty X 2.

Vedeli ste, že...

Burgery - kedysi považované za typické jedlo Američanov, dnes stravovací zvyk pre ľudí na celom svete.  Vysvetlenie je jednoduché.  Sú pripravené k okamžitej konzumácii a ľahko dostupné. Len málokto však vie, aké zaujímavosti skrýva toto naoko jednoduché jedlo. Pozrite si 10 zaujímavých faktov o hamburgeroch.

Koľko toho viete?

1.     "Burger" je len obnažené slovo. Samotný názov je Hamburger a bolo odvodené z Hamburg steaku, ktorý sa do USA dostal vďaka nemeckým prisťahovalcom.

2.     Hamburgery sú  známe tiež pod menom Liberty Sandwich. Tento názov vznikol a slúžil počas prvej svetovej vojny, aby sa americkí vojaci vyhli akémukoľvek nemeckému názvu.

3.     V roku 1921 bola otvorená prvá fast food reštaurácia, ktorá predávala hamburgery len za 5 centov!

4.     Len v Amerike sa ročne predá 50 miliárd hamburgerov.

5.     Ak by sa všetky hamburgery skonzumované Američanmi za rok usporiadali do radu, našu Zem by obtočili 32-krát alebo dokonca viac!

6.     Ako veľký bol najväčší hamburger na svete? No, bol obrovský. V roku 1982 sa z neho najedlo 10-tisíc ľudí a vážil neuveriteľných 630 kilogramov.

7.     Za jeden rok sa stihne v McDonald's reštauráciách otočiť asi 1 milión pracovníkov. A občas aj nie len tak hocijakých. Predtým, ako sa stali slávnymi, pracovali v McDonald's aj hviezdy ako Sharon Stone, Pink, Shania Twain, Jay Leno či Rachel McAdams.

8.     Sonya Thomas drží svetový rekord v zjedení „Big Daddy cheeseburgeru“ vážiaceho 4 kg presne za 27 minút.

9.     Za jednu sekundu známa fastfoodová sieť McDonald’s predá viac ako 75 hamburgerov.

10.  Najdrahší hamburger na svete stál 9900 dolárov. Vyrobený bol z mäsa Wagyu, legendárnej japonskej hovädziny s viac ako tisícročnou tradíciou, hľuzovky a 24-karátového zlatého listu. Rovnako pôsobivým prvkom bola tiež nakrájaná šunka Jamón ibérico, vyrobená zo špeciálnej rasy čiernych prasiat iberských.

Viac faktov zo sveta hamburgerov sa dozviete TU.