Coleslaw má bohatú históriu. Viete, odkiaľ pochádza?

Chrumkavý kapustový šalát je obľúbenou pochúťkou všade po svete. Ako si ale možno i vy myslíte, pochúťku nemajú na svedomí Američania.

Názov Coleslaw pochádza z holandského slova „koolsla“, čo v preklade znamená kapustový šalát – „kool“ je kapusta a „sla“ je skratka pre salade. Na prelome 17teho a 18teho storočia zaplavili New York holandskí osadníci a mesto sa dokonca pôvodne nazývalo New Amsterdam.

Títo osadníci so sebou priniesli aj svoj recept na chladený kapustový šalát, ktorý je dnes okrem kapusty, tiež zmesou rôznej nasekanej zeleniny, majonézy, kyslej smotany alebo cmaru, vínneho octu, cukru a ďalších korenín.

Slovo kool bolo časom poangličtené na cole, nakoľko pôvodný význam kool sa stal trochu zmätočný. Mnoho ľudí si totiž myslelo,  že to znamená studený a kapustu za tým nehľadali.

Slovo cabbage, čiže kapusta, síce nahradilo dnes slovo cole, no studený kapustový šalát „Coleslaw“ sa zachoval a postupne sa stal obľúbeným pokrmom na celom svete.

Vychutnať si ho môžete aj v Beabout, kde okrem klasických surovín akými sú kapusta, cibuľa či mrkva, pridávame aj červenú kapustu, zelenú papriku, čerstvú vňať, bazalku či pažítku. A pravdaže niekoľko tajných ingrediencií... 

K vášmu jedlu dostanete coleslaw bez alebo s majonézou. Ktorý vám viac chutí?