Vychutnajte si pivné klenoty z Belgicka

Pivo a hamburgery? Kombinácia, ktorá nikdy nesklame! Čo však dopriať si k obľúbenému hamburgeru niečo špeciálne, napríklad zlatistý mok, ktorý pochádza z belgických trapistických kláštorov či pivo červeno-hnedej farby, ktoré pravidelne obsadzuje popredné priečky v hodnoteniach najlepších pív sveta? Ponuka je pestrá, na svoje si príde aj nežnejšie pohlavie. Stačí si vybrať:

St. Louis Premium Framboise

Ľahké a osviežujúce. Také je belgické pivo Premium Framboise s nízkym obsahom alkoholu. Nápoj ponúka vyrovnanú kyslo-sladkú chuť plnú malín a navyše je dokonalým zabijakom smädu.

Pivo pochádza z tradičných Gueuze Lambic, do ktorých sa pridáva 25 percent ovocnej šťavy, v tomto prípade malinovej a prírodný cukor.

Lambic je druh piva, ktorý sa tradične varí v Pajottenland v regióne Belgicka. Takéto pivá sa vyrábajú spontánnou fermentáciou. Sýtočervený nápoj s hustou penou oslovuje všetky vekové kategórie a poteší aj nežnejšie pohlavie.

 

St. Louise Kriek

Po výbornom jedle, výborné pivo. A nejde o lákavú ponuku len pre mužov. Kriek ocenia ako muži, tak aj ženy.

Podobne ako Premium Framboise je pivo St. Louise Kriek vyrábané spôsobom Lambic. Chutný nízkoalkoholový nápoj zreje 6 mesiacov a poteší každého, kto nemá rád prílišnú horkosť. Sladká chuť je plná čerešní a zrelých tmavých višní.

Svetločervený nápoj vám na jazyku zanechá jemnú chuť po mandliach a čerešniach.

 

Trapistické pivá

Ide o druh vrchne kvaseného piva vyrábaného v belgických trapistických kláštoroch priamo mníchmi alebo pod ich dohľadom. 

Tieto trapistické pivá typu Ale majú svoje veľmi dobre uchopiteľné špecifiká a podmienky pre ich produkciu sú veľmi prísne. Musia byť vyrobené len z prírodných surovín v kláštore, pričom varenie piva podlieha prísnym pravidlám poriadku a významný podiel zo zisku je vždy použitý na dobročinné účely.

Na svete existovalo donedávna len sedem pivovarov, ktoré mohli nazývať svoje pivo trapistické. Išlo o výhradne belgické kláštory s bohatou históriou varenia piva.

V roku 2012 pribudol ďalší trapistický pivovar v Rakúsku. A v roku 2013 dva pivovary v USA a v Holandsku. Medzi týmito desiatimi pivovarmi najväčšie klenoty stále pochádzajú z Belgicka. Sú povestné svojou jedinečnou a originálnou chuťou a dodržiavaním starých receptúr.

 

Orval

Belgické pivo Orval je vyrábané z pramenitej vody, sladového jačmeňa, aromatického chmeľu a tekutého cukru. Hoci je vôňa piva sladká, jeho chuť príjemne prekvapí korenistými tónmi a výrazným horkým doznením.

Pivári hovoria, že Orval zreje rokmi, nakoľko sa dokvasuje vo fľaši, a preto je najlepšie kúpiť si hneď niekoľko fliaš anechať ich zrieť.

Ide o tradičné trapistické belgické pivo, ktoré je charakteristické svojou chmeľovou chuťou pochádzajúcou z britského, nemeckého a francúzskeho chmeľu. Pochádza z opátstva Orval na juhovýchode Belgicka.

Orvalské opátstvo je schované v zeleni ardenských lesov a v 12. storočí bolo najbohatším cisterciánskym kláštorom v Európe. Už vtedy tu mnísi vyrábali syry, piekli chlieb, pestovali liečivé bylinky a hlavne varili vynikajúce pivo.

Dnes patrí Orval k šiestim belgickým kláštorom, ktoré vyrábajú trapistické pivo. Zodpovednosť za výrobu majú len mnísi. A teraz si ho môžete vychutnať aj vy.

 

Rochefort Trappistes 8 a 10

Trapistické pivo, ktoré patrí do prvej dvadsiatky najlepších pív sveta. Tento belgický klenot prechádza dvojitým kvasením. Prekvapí svojou chuťou po slivkách, klinčekoch, a sladkých hrozienkach. Jednoducho symfónia zložitých chutí na jazyku.

Trapistický kláštor, z ktorého pivo pochádza je zahalený tajomstvom a okrem úzkej komunity mníchov málokto z vonkajšieho sveta vie, kto pivo vyrába.

Pivovar Rochefort varí len tri druhy piva, označené podľa starého belgického systému: 6-amber, 8-amber brown a 10-brown.

V Beabout okrem Rochefort Trappistes 8 nájdete aj Rochefort Trappistes 10. Typické je svojou širokou paletou chutí porstkého vína, marhúľ, dubu, medu a korenín so silným podtónom alkoholu.

Toto pivo červeno-hnedej farby pravidelne obsadzuje popredné priečky v hodnoteniach najlepších pív sveta. Rochefort 10 je špičkovým produktom pivovaru Rochefor a jeho plnú, pôsobivú chuť ocenia ako občasný milovníci piva, tak aj skúsení degustátori.

 

LaTrappe Quadrupel

Predstavujeme vám kráľa trapistických pív. LaTrappe je výnimočné pivo jantárovej farby a sladkej chuti s horkým doznením. Spája jedinečné chute karamelu a tmavého ovocia. Prechádza špeciálnou prípravou, kedy je na jeden rok uložené do pivníc kláštora kvôli ďalšej fermentácii.

LaTrappe predstavuje unikát, ktorý je vhodný na archiváciu. Každá fľaša nesie letopočet ročníka.

Pivosladkasto-horkej a najmä vyrovnanej chuti, ktoré dozrieva v dubových sudoch, stojí určite za to, aby ste si vychutnali každý dúšok. 

Ak vaše chuťové poháriky zatúžia po kvalitnom rume, našu špeciálnu ponuku nájdete TU.