História rýchleho občerstvenia

Väčšina z vás si možno myslí, že rýchle občerstvenie - fast food - je výmyslom dnešnej uponáhľanej a modernej doby. Opak je však pravdou. Bol tu dávno predtým, ako začali byť známe MCdonald’s, Burger King a iní.

Rýchle občerstvenie má svoj pôvod na ulici. Spája sa s rozvojom miest. Vždy keď sa husto zaľudnené oblasti objavili v histórii, rovnako tak sa objavilo aj rýchle občerstvenie.

Svoje korene má fast food v podobe stánkov nazývaných Popina, ktoré predstavovali staroveký rímsky vínny bar s obmedzenou ponukou jednoduchých potravín ako olivy, chlieb, dusená šunka a s “rýchlymi rezancami do ruky” priamo na uliciach vo východných ázijských mestách. Teda, žiadna Amerika.

 

Ako voňal tradičný "fast food"

Pochúťky ako plochý chlieb, falafel a iné predvarené teplé jedlá si vychutnávali ľudia na uliciach už v staroveku a stredoveku. Práve týchto predajcov možno považovať za otcov “fast foodu” alebo inak nazývaného pouličného jedla.

Počas stredoveku boli ulice v mestách ako Londýn či Paríž preplnené pouličnými stánkami a predajcami, ktorí ponúkali najmä varené mäso, koláče, paštéty a podobne. Veľakrát sa jedlo získavalo zámenou za iné produkty a rôznymi dohodami medzi dvoma predajcami aj medzi predajcom a zákazníkmi.

Veľkú úlohu pri rozvoji pouličného jedla zohralo Spojené kráľovstvo. Pobrežné oblasti žili pouličným predajom pripravených ústric a miestnych morských plodov, čo v roku 1860 viedlo k vynájdeniu dodnes obľúbenej a vyhľadávanej fast food pochúťky – Fish & Chips.

 

Prvá moderná reštaurácia rýchleho občerstvenia

Tu sa konečne dostávame za “veľkú mláku”. Prvá reštaurácia rýchleho občerstvenia vznikla pravdaže v Amerike, krajine notoricky známej práve pre fast food.

Za prvú takúto reštauráciu je všeobecne považovaná White Castle v meste Wichita, ktorá tu vyrástla v roku 1916 počas prvej svetovej vojny.

Koncept reštaurácie bol založený na obmedzenej ponuke hamburgerov. Cieľom bolo produkovať veľké objemy, pri vysokej rýchlosti a nízkych nákladoch.

V roku 1951 bolo už slovo "fast food" uvedené v slovníku. Dnes už rýchle jedlo, resp. fast food nepatrí len na ulicu.

O zaujímavej histórii hamburgerov sa dočítate TU.