Vynikajúci burger = kvalitný syr

Základom každého dobrého hamburgeru je samozrejme mäso, ale aby bol burger úplne dokonalý, treba ho doplniť tými správnymi ingredienciami. Dôležitou súčasťou hamburgeru je nepochybne syr.

Plátok amerického syra je štandard, ktorý všetci poznáme a milujeme, ale to nie je jediná možnosť. Nasledujúce osvedčené syry dokážu výrazne zlepšiť a zmeniť chuť hamburgeru. Poznať ich môžete aj z našej reštaurácie.

 

Čedar

  BeAbout burger: Hovädzie mäso, cheddar, zemiaková placka, vajíčková pomazánka a jarná cibuľka

BeAbout burger: Hovädzie mäso, cheddar, zemiaková placka, vajíčková pomazánka a jarná cibuľka

Tento tmavý, žlto-oranžový syr je jedným z najobľúbenejších. Hamburgeru dodáva ostrejšiu a výraznejšiu chuť.

Čedar je tvrdý syr pochádzajúci z juhozápadného Anglicka, kde dozrieva v jaskyniach po dobu 6 až 18 mesiacov. Má hladkú tvrdú štruktúru, nie je ohybný ani drobivý.

 

Blue cheese

 BeAbout burger:  Hovädzie mäso, grilovaná hruška, gorgonzola a medové vlašské orechy.

BeAbout burger: Hovädzie mäso, grilovaná hruška, gorgonzola a medové vlašské orechy.

Blue cheese – čiže modrý syr (napríklad aj v burgeri často využívaná gorgonzola) vznikol údajne náhodou, keď boli syry skladované vo vlhkých jaskyniach, kde sa na nich vytvorilo veľa druhov neškodných plesní.

Modrý syr má ostrejšiu chuť, je slanší a má výraznú arómu. Dokonale sedí s niečim sladším, napríklad karamelizovanou cibuľkou, rôznymi druhmi ovocných čatní a podobne.

 

Kozí syr

   BeAbout burger: Hovädzie mäso, kozí syr s bielou plesňou a cviklovým chutney.

 BeAbout burger: Hovädzie mäso, kozí syr s bielou plesňou a cviklovým chutney.

Čerstvý kozí syr je krémový, kyslý a roztierateľný syr, vďaka ktorému vytvoríte kráľovský burger. Netreba sa báť experimentovať. Kozí syr je vynikajúcou voľbou do netradičného hamburgeru, kde v spojení s hovädzím mäsom chutí neodolateľne. Stačí pridať zopár vlašských orechov a cviklu a pochutnajú si i tí, ktorí sa koziemu syru vyhýbajú pre jeho výraznú chuť a “smradľavú” arómu.

 

Monteray jack

10497958_10152217660109117_1711042779232664545_o.jpg

Nakopnite svoj burger s monterey jackom alebo jeho variantom pepper jackom. Je ideálnou voľbou pre každého, kto to má rad horúco a pikantno. Pepper jack totiž obsahuje papričky jalapeňos a korenie. Ak nemáte radi pikantné, zvolte monteray.

 

Swiss

 BeAbout burger: H ovädzie mäso, ementál a avokádo.

BeAbout burger: Hovädzie mäso, ementál a avokádo.

Švajčiari vedia, ako na svoje fondue a presne taký istý zmysel zohráva švajčiarsky syr aj v hamburgeroch. Švajčiarske syry patria k tým najlepším a sú známe po celom svete. Je však rozdiel medzi pravým švajčiarskym syrom – napr. u nás veľmi obľúbeným ementálom a “swiss cheese” syrom, ktorý je populárny v Amerike.

Ementál je vyzretý syr s drevnatou chuťou, swiss cheese pochádza väčšinou z Kanady a USA a je lahodnejší a menej výrazný. Swiss či ementál, ani jedným svoj hamburger nepokazíte. Práve naopak.

 

Brie

  BeAbout burger: Hovädzie mäso, francúzsky syr brie, chrumkavá slanina a slivkové chutney

BeAbout burger: Hovädzie mäso, francúzsky syr brie, chrumkavá slanina a slivkové chutney

To najlepšie na koniec? Údajne neexistuje lepší syr do burgeru ako brie. Smotanový, lahodný syr s plesňovou kôrou má pivničnú arómu, prípadne arómu pražených orieškov.

Tradičný brie môže byť vyrobený z pasterizovaného aj nepasterizovaného mlieka,  umenie výroby spočíva v naberaní vrstiev tvarohu do syrárskych foriem a v odstraňovaní srvátky.