Iný kraj, iný mrav

Pravidlá stolovania, ktoré vás prekvapia

Myslíte si, že ste slušne vychovaný a etiketu stolovania máte v malíčku. Avšak, to čo je slušné a patrí sa na Slovensku, môže byť v zahraničí, naopak, považované za nezdvorilé a pohoršujúce. Kde si hamburger môžete vychutnať rukami?

V Thajsku nevkladajte jedlo do úst vidličkou

Ak sa chystáte do Thajska, mali by ste vedieť niekoľko základných pravidiel.  Vidličku používajte iba k tomu, že si ňou prisuniete jedlo na lyžicu. Lyžičku držte v pravej ruke. Thajčania totiž považujú dávať vidličku do úst za nezdvorilé - podobne ako my považujeme za neslušné oblizovať nôž. Na ten môžete v Thajsku celkom zabudnúť. Nôž sa pri jedení nepoužíva, nakoľko je pre Thajčanov symbolom agresie.

Existuje tiež niekoľko výnimiek. Niektoré thajské pokrmy sa jedia len rukami a čínske pokrmy sa zase jedia s paličkami. Nezabudnite tiež, že pri jedení treba byť potichu a neštrngať príborom o tanier.

 

V Mexiku jedine bez príboru

Obľúbené tacos si v Mexiku nikdy nevychutnávajte s vidličkou a nožom. Bojíte sa, že sa zašpiníte? To je možné, no Mexičania sú názoru, že tacos jedia s vidličkou a nožom len snobskí ľudia - niečo ako jesť hamburger so strieborným príborom. Takže, buďte zdvorilý a jedzte rukami. Aj hamburger.

 

Nejedzte pečivo ako predjedlo vo Francúzsku

Máte chuť na tú chrumkavú francúzsku bagetku? Musíte vydržať. Pečivo jedzte vo Francúzsku k hlavnému chodu, prípadne k syrom na konci. Nikdy nie ako predjedlo.

Tip: Pokladať pečivo priamo na stôl a nie do taniera je faux pas možno v niektorých krajinách, Francúzi to však vítajú.

 

Pozor na to, ako pokladáte paličky v Japonsku

V krajine vychádzajúceho slnka nikdy nezapichujte paličky do svojej ryže. Počas prestávok v jedení by mali vaše paličky ležať priamo pred vami, paralelne k okraju stola – a nikde inde. Japonci zvládnu lepšie aj žiadosť o vidličku, ako vidieť zapichnuté paličky v ryži. Má to však logické vysvetlenie.

Pri pohreboch v Japonsku je ryžová miska zosnulého umiestnená pred rakvu aj so vzpriamenými paličkami…

 

V Čile hlavne nie rukami

V Čile nejedzte nič, dokonca ani hranolky, rukami. Spôsoby sú tu trochu viac formálne ako v iných juhoamerických krajinách. Takže, aj keď by to mohlo byť to najpraktickejšie riešenie – napríklad chytiť hranolky medzi prsty - nerobte to. Budete považovaný za neslušného Európana.

Naopak, v Amerike je bežné jesť hamburger rukami a nie je to považované za neslušné. Dokonca na to existuje aj presný postup, aby ste sa čo najmenej zašpinili a hamburger zostal v celku po celý čas.

unsplash.com

unsplash.com

Ako na to sa dočítate tu:  AKO SPRÁVNE JESŤ HAMBURGER