V čom spočíva príprava dobrého kokteilu?

Rumové, vodkové, ginové,... V čom tkvie príprava kokteilov, prečo ich máme radi a aké sú základné princípy pri ich príprave?

Kokteil je miešaný nápoj zložený zvyčajne z destilátov ako je napríklad gin, brandy, vodka, whisky, tequila alebo rum, ku ktorým sa pridávajú ďalšie iné ingrediencie. Pri ich príprave však platí niekoľko základných pravidiel.

Jednoduchosť

Kokteily by mali byť zložené z bežných čerstvých surovín. Alkohol, likér, ľad, citrón, limeta, cukor,... možno vajce alebo ovocie, čerstvé či sušené, prípadne bylinky. Kokteily sú postavené na jednoduchých princípoch, pričom alkohol je vždy najdôležitejšia ingrediencia. Stačí sa držať hesla:  "menej je niekedy viac".  A o tom, že v jednoduchosti sa neskrýva len krása, ale aj dobrá chuť vás presvedčí náš Negroni.

Negroni - k lasický kokteil, vyvážená kombinácia citrusového ginu, sladkého vermutu a horkého campari. Podávame na ľadovej guli.

Negroni - klasický kokteil, vyvážená kombinácia citrusového ginu, sladkého vermutu a horkého campari. Podávame na ľadovej guli.

Vyváženosť

Všetky chute a vône v kokteili by mali byť v „harmonickom vzťahu“. Takže dominantná by nemala byť ani sladkosť, ani horkosť ani kyslosť,... Kokteil musí chutiť rovnako dobre do posledného dúška. Je jednoduché urobiť kokteil viac sladký či kyslý. No je už ťažšie ho spraviť menej sladkým a kyslím. Vyskúšajte napríklad náš kokteil Bahama Mama, Fairy Tale, Rum Punch či Swimming Pool.

Swimming Pool -  miešaný nápoj pripravovaný z bieleho rumu, vodky, likéru Blue curacao, ananásového džúsu, smotany a kokosového sirupu. 

Swimming Pool - miešaný nápoj pripravovaný z bieleho rumu, vodky, likéru Blue curacao, ananásového džúsu, smotany a kokosového sirupu. 

Majú vyzerať pekne

Kokteil má vyzerať pekne. Nemusíme tým byť posadnutý, ale jeho doladeniu by sme mali venovať istý čas a starostlivosť. Je to súčasť rituálu. Postačí aj citrónová kôra, mäta, sušené ovocie. Typickým predstaviteľom je náš Zombie, či Bazový gimlet.

Zombie -  Jeden z najsilnejších kokteilov na bare. Zombie sa skladá z bieleho rumu, tmavého rumu, Apricot Brandy, Cointreau, limetovej a citrónovej šťavy spolu s ananásovým a pomarančovým džúsom.

Zombie - Jeden z najsilnejších kokteilov na bare. Zombie sa skladá z bieleho rumu, tmavého rumu, Apricot Brandy, Cointreau, limetovej a citrónovej šťavy spolu s ananásovým a pomarančovým džúsom.

Každý kúsok zaváži

Každá jedna ingrediencia, ktorú pridáme do kokteilu zaváži. Značka rumu zaváži, dokonca aj to, akú limetu zvolíme a rovnako zaváži aj to, v akom poradí pridávame jednotlivé ingrediencie do kokteilu.

Preto treba byť pri miešaní kokteilov opatrný. Vyvážený kokteil môžete ochutnať aj unás, vyskúšajte napríklad Kiwi Cucu.

Kiwi Cucu - zložený z vodky, jablkovej vodky, kiwi pyré, uhorky a bazalky.

Kiwi Cucu - zložený z vodky, jablkovej vodky, kiwi pyré, uhorky a bazalky.

Podľa obsahu alkoholu rozdeľujeme kokteily na alkoholické (short drinks a long drinks) a na nealkoholické.

Short drinks slúžia ako aperitívy, čiže sa podávajú pred jedlom a slúžia na povzbudenie chuti do jedenia, alebo ako digestívy, podávané až po jedle na povzbudenie trávenia. 

Long drinks slúžia na osvieženie, uhasenie smädu prípadne na zasýtenie. Tieto miešané nápoje alebo kokteily sa servírujú vo vysokých pohároch. Typickým long drinkom je obľúbený Long Island, ktorý si môžete vychutnať aj u nás.

Long Island Drink - s trieborná tequila, vodka, gin, biely rum, cointreau, coca-cola a citrónová šťava. Kombinácia, ktorej je ťažké odolať. 

Long Island Drink - strieborná tequila, vodka, gin, biely rum, cointreau, coca-cola a citrónová šťava. Kombinácia, ktorej je ťažké odolať. 

Viac o kokteiloch sa dozviete TU.