Z posvätného jedla svetoznáma pochúťka

Vôňa čerstvo upečených palaciniek, preliatych javorovým sirupom, doplnených ovocím, karamelom či čokoládou, ... Kto by odolal? No skôr ako sa dnešné palacinky stali obľúbeným pokrmom detí aj dospelých po celom svete, prešli dlhú cestu, ktorá začala podľa vedcov ešte v biblických dobách.

unsplash.com//Gaelle Marcel

unsplash.com//Gaelle Marcel

Palacinky, pancakes, crepes, Pfannkuchen, ... Rovnaké prísady, rôznorodé názvy, obmeny a variácie. Hlavné spoločné znaky: neodolateľnosť a svetoznámosť. Dnes totiž neexistuje národ, ktorý by ich nepoznal. No odkiaľ vlastne pochádzajú?

Staršie než si myslíme

Analýzy zŕn obilia z 30-tisíc rokov starých brúsnych nástrojov naznačujú, že ľudia si už v Dobe kamennej vyrábali z rastlín múku, ktorá bola podľa odhadov vedcov pravdepodobne zmiešavaná s vodou a pečená na horúcom, možno mastnom kameni.

Hoci výsledok bol zrejme skôr podobný sucháru ako modernej palacinke, myšlienka bola rovnaká: plochý koláč vyrobený z cesta a opečený na niečom rozpálenom.

unsplash.com//Monika Grabkowska

unsplash.com//Monika Grabkowska

Všetko nasvedčuje tomu, že kým sa Ötzi ľadový muž 5300 rokov dozadu vybral na svoju poslednú cestu, palacinky, alebo aspoň niečo, čo sa na ne podobalo, boli i jeho bežnou obživou. Naznačujú to i samotné pozostatky Ötziho, nájdené  na alpskom ľadovci v roku 1991.

Čítajte tiež: Rekordy z palacinkového sveta

Odhliadnuc od veku prvotnej palacinky, je to jednoznačne dávna forma jedla, čo dokazuje aj jej všadeprítomnosť v kultúrach po celom svete.  Starí Gréci napríklad jedli palacinky s medom, Rimania ich považovali za posvätné jedlo. Nazývali ich Alito Docia a skladali sa z vajec, mlieka, múky a korenín. Prvé tri palacinky boli vždy považované za posvätné. Rimania ich označovali krížikom a posýpali soľou, slúžili na to, aby odohnali zlo.

Palacinky dnes

Dnes je zrejme nemožné nájsť niekoho, kto nepozná alebo by nikdy neochutnal palacinky, a tiež je ťažké nájsť toho, kto by ich nemal rád.

Americké pancakes nájdete aj u nás v BeAbout a okrem našich stálic s lesným ovocím a javorovým sirupom či s banánom, čokoládou a karamelom si tento mesiac môžete pochutnať aj na špeciálnych čučoriedkových palacinkách s horúcimi čučoriedkami a vanilkovou zmrzlinou.

DSC_0353.jpg