Uhaste smäd dobrým pivom

Október už tradične patrí Oktoberfestu, ktorý je označovaný za najväčšiu ľudovú oslavu na svete. Každoročne priláka približne 6 miliónov návštevníkov z celého sveta.

Za dva týždne milovníci piva dokopy vypijú približne 30 percent ročnej produkcie mníchovských pivovarov. Oktoberfest zamestnáva 12-tisíc ľudí z toho 1600 čašníčok, pre návštevníkov je vytvorených až 100-tisíc miest na sedenie. Pivo sa čapuje do tzv. "duplákov" po nemecky Maß / Massglass - litrových pohárov.

quentin-dr-125010.jpg

Za počiatok Oktoberfestu sa považuje 12.ty október 1810, kedy sa slávnosť po prvýkrát usporiadala na počesť sobáša korunného princa Ľudovíta a princeznej Therese von Sachsen-Hildburghausen. Odvtedy sa vďaka obrovskému úspechu októbrový „sviatok piva“  (Wiesen - skrátene po bavorsky) opakuje každoročne. 

A celoročne si u nás v BeAbout môžete dopriať svoj vlastný „Oktoberfest“ a okrem čapovaného piva z Pardubického pivovaru ochutnať napríklad trapistické pivá vyrábané v belgických trapistických kláštoroch.

Orval

20140419-6579-Casier_en_bois_dOrval-_Belgique-Karl_Delandsheere.jpg

Tradičné trapistické belgické pivo Orval pochádza z opátstva Orval na juhovýchode Belgicka. Je vyrábané z pramenitej vody, sladového jačmeňa, aromatického chmeľu a tekutého cukru. Hoci je vôňa piva sladká, jeho chuť príjemne prekvapí korenistými tónmi a výrazným horkým doznením.

Charakteristické pre toto pivo je chmeľová chuť pochádzajúca z britského, nemeckého a francúzskeho chmeľu.

Orvalské opátstvo je schované v zeleni ardenských lesov a v 12. storočí bolo najbohatším cisterciánskym kláštorom v Európe. Už vtedy tu mnísi vyrábali syry, piekli chlieb, pestovali liečivé bylinky a hlavne varili vynikajúce pivo.

Dnes patrí Orval k šiestim belgickým kláštorom, ktoré vyrábajú trapistické pivo. Zodpovednosť za výrobu majú len mnísi.

Rochefort Trappistes 10

DSC_0706.jpg

Ďalšie typické trapistické pivo, ktoré patrí do prvej dvadsiatky najlepších pív sveta. Tento belgický klenot prechádza dvojitým kvasením. Prekvapí svojou chuťou po slivkách, klinčekoch a sladkých hrozienkach.

Trapistický kláštor, z ktorého pivo pochádza, je zahalený tajomstvom a okrem úzkej komunity mníchov málokto z vonkajšieho sveta vie, kto pivo vlastne vyrába.

Pivovar Rochefort varí len tri druhy piva, označené podľa starého belgického systému: 6-amber, 8-amber brown a 10-brown.

V Beabout okrem Rochefort Trappistes 8 nájdete aj Rochefort Trappistes 10. Typické je svojou širokou paletou chutí porstkého vína, marhúľ, dubu, medu a korenín so silným podtónom alkoholu.

Toto pivo červeno-hnedej farby pravidelne obsadzuje popredné priečky v hodnoteniach najlepších pív sveta.

LaTrappe Quadrupel

LaTrappe je výnimočné pivo jantárovej farby a sladkej chuti s horkým doznením. Spája jedinečné chute karamelu a tmavého ovocia. Prechádza špeciálnou prípravou, kedy je na jeden rok uložené do pivníc kláštora kvôli ďalšej fermentácii.

LaTrappe predstavuje unikát, ktorý je vhodný na archiváciu. Každá fľaša nesie letopočet ročníka.

Typické je svojou sladkasto-horkou a najmä vyrovnanou chuťou, ktorú získava aj vďaka dozrievaniu v dubových sudoch.

Zdroj foto: Unsplash.com /Quentin Dr / Lance Anderson

Titulná foto: fat&furious