Stop plastovým slamkám

Pravidelne si pýtame nápoj bez ľadu, s menej cukrom, ale takmer nikdy nepovieme: „bez slamky prosím“. Niektoré veci, ktoré sú dané, nie sú tiež nevyhnuté, je to len zvyk. Prípadne zlozvyk...

Zvyk používať plastovú slamku vždy, keď si dáme studený nápoj či kokteil, má totiž extrémne negatívny vplyv na nespočetné množstvo morských cicavcov. Navyše, kontaminanty z plastov vstupujú do nášho potravinového reťazca a nakoniec poškodzujú naše zdravie.

Známe video z morskej korytnačky s cudzím telesom zapichnutým v nosnej dierke sa stalo extrémne virálnym za pár dní a získalo celosvetovú pozornosť, pokiaľ ide o nepríjemné vplyvy plastových slamiek na morské živočíchy. Morskí biológovia totiž vytiahli korytnačke z nosa 10 cm dlhú plastovú slamku.

(Upozorňujeme, že video nie je vhodné pre citlivé povahy)

Toxíny a chemické látky z plastov sú absorbované morskými živočíchmi a bioakumulujú sa v potravinovom reťazci, tým ovplyvňujú celkový ekosystém.

Kto by si pomyslel, že takýto zdanlivo neškodný doplnok akým je slamka, môže spôsobiť tak veľkú záťaž pre životné prostredie?

Pravdou však je, že plastové slamky sú jednou z desiatich najväčších prispievateľov do odpadu končiaceho v moriach. Štúdie ukázali, že priemerný Američan použije 1,6 slamky denne, čo predstavuje dennú celkovú spotrebu až 500 miliónov slamiek. To stačí na to, aby sme obložili Zem dva a pol –krát. Veľkým spotrebiteľom slamiek ale pravdaže nie je len USA a problém sa tak stáva skutočne globálnym.

Po vypití nápoja sa plastová slamka stane odpadom. Trvá iba päť minút vypiť nápoj pomocou plastovej slamky, no 400 až 500 rokov, kým sa celkom rozloží.

Podľa odborníkov zaberie približne 21 dní na vytvorenie nového zvyku alebo na zbavenie sa jedného. Jediné, čo musíme urobiť, je urobiť prvý krok. Tento krok môžete urobiť aj vďaka BeAbout, kde Vám radi naservírujeme váš obľúbený drink bez slamky.

Viac informácií nájdete TU.