Čerstvé čaje a ich účinky na naše zdravie

Čaje si možno doprajete len na zahriatie v chladnejšom počasí alebo keď vás trápi choroba. Ak ich benefity nepoznáte, dajte im šancu.

V niektorých krajinách je čaj hotový rituál, ktorý neslúži len na uhasenie smädu či zahriatie tela. Navyše, podľa odborníkov rôzne druhy čaju tiež prispievajú k posilneniu nášho zdravia. Najlepšie sú tie čerstvých bylín, ktoré si môžete dopriať aj u nás v BeAbout. Napríklad mätový alebo zázvorový. Viete, na čo sú takéto čaje dobré?

Čaj z čerstvej mäty

Nápoj kráľov, ktorý poznali už pred tisíckami rokov. Mäta bola dobre známa a veľmi využívaná najmä u starých Egypťanov, Rimanov, Grékov či tiež v starej Číne a Japonsku. Gréci ju využívali ako pomôcku pre zlepšenie kondície atlétov, Rimania ju zas pili na posilnenie činnosti mozgu pri svojich filozofických úvahách a besedách.

Mätový čaj sa teší obľube aj dnes a niet sa čomu čudovať. Prináša totiž hneď niekoľko pozitív. Funguje proti stresu, zlepšuje trávenie a v neposlednom rade výborne chutí. Rovnako tak je účinný pri žlčníkových ťažkostiach, hnačke alebo bolestiach hlavy.

Obsahuje vitamíny A, C, B12 a B vitamín – kyselinu listovú. Takýto čaj sa odporúča piť  po jedle, nakoľko upokojí podráždený žalúdok.  Takisto pomáha pri nádche, kašli, bolesti v krku a tiež pri zápachu z úst.

Čaj z čerstvej mäty, čistý alebo s medom, cukrom či citrónom si môžete objednať aj u nás.

Zázvorový čaj

Po zázvorovom čaji zväčša siahneme keď nás bolí hrdlo. S medom a citrónom takýto čaj skutočne vytvára skvelú kombináciu, ktorá nie len zohreje, ale aj zotaví, posilní náš imunitný systém a dodá telu stratenú energiu.

Aj takýto čaj rovnako ako mätový ponúka hneď niekoľko zdraviuprospešných benefitov. 

Pôsobí protizápalovo, prečisťuje náš organizmus, uľavuje bolesť a rovnako ako aj pri mätovom čaji pomáha pri zažívacích ťažkostiach, pri nadúvaní, plynatosti a hnačke.

Zázvor, odborne nazývaný ďumbier lekársky, je stáročia využívaný pre svoj obsah výnimočných látok: kapsacín a gingerol (štipľavá látka), antibiotické látky, éterické oleje, vitamíny a minerály ( Vitamín C, Vitamín B9, Vápnik, Draslík, Železo a Zinok).

 Rovnako tak vám radi v BeAbout pripravíme aj šálku čaju z čerstvého zázvoru.

Photo by Rimma_Bondarenko/iStock / Getty Images

Photo by Rimma_Bondarenko/iStock / Getty Images