Osviežte sa poctivým pivom z Pardubického pivovaru

Za pivami z Pardubického pivovaru stojí okrem skvelej chuti a príjemného osvieženia aj zaujímavá história. Zistite, čo pijete.

História

Pivovarníctvo má v Pardubiciach dlhú tradíciu. Siaha až do 14. storočia. V roku 1491 Pardubice kúpil predstaviteľ najvplyvnejších a najbohatších rodov v krajine, Vilém z Perštejna. Postupom času, v 16. storočí, sa začal zaoberať pivovarníctvom a meno rodu sa tak navždy zapísalo do histórie Pardubíc.

Právo variť pivo sa spravidla spájalo k presne vymedzenému počtu meštianskych domov a bolo rozšírené aj v okolitých dedinách.

Roku 1871 bola založená spoločnosť Akciový pivovar Pardubice. Viac informácií sa dozviete TU

PORTER – český originál

1. októbra 1889 nastúpil do pivovaru nový sládek Alois Šimonek, ktorý je tvorcom známeho pardubického Portera, ktorý sezónne môžete ochutnať aj u nás.

Porter dosiahol nemalých úspechov a získal niekoľko cenných vyznamenaní. Čierne 19-stupňové pivo je varené podľa českej receptúry od roku 1891. Jeho jedinečnú nezameniteľnú sladkastú chuť dosahujú skladbou 4 druhov sladov - českého, bavorsko - mníchovského, karamelového a farebného. Chmelí sa výhradne českým chmeľom.

Český originál Porter, obsahuje 8% alkoholu a radí sa medzi najsilnejšie čierne pivá. Túto silu dosahuje dlhým hlavným kvasením za studena a dlhou dobou dokvášania, ktorá je až 3x dlhšia ako u ostatných pív.

Zdroj foto: www.porter.cz

Zdroj foto: www.porter.cz

V BeAbout si môžete vychutnať aj ďalšie pivá z Pardubického pivovaru:


PERNŠTEJN KLASIK

Svetlé výčapné pivo, kedysi označované ako "desiatka". Vyznačuje sa stredne plnou chuťou, príjemnou horkosťou, má bohatú penu a „dobrý říz“. Príjemné osvieženie nie len v lete.

PERNŠTEJN VILÉM 11

Svetlý ležiak Vilém 11 ° je pivo plnej sladovej chuti, žiarivo zlatého vzhľadu s bohatou penou. Vyznačuje sa silný „řízom“, chmeľovou horkosťou a príjemnou vôňou.


PARDUBICKÝ TAXIS 14

Špeciálne viacstupňové pivo, ktoré možno vďaka svojej chuti označiť za naozaj výnimočné. Výrazne horkú chuť ocenia všetci pivní znalci.

Informácie pochádzajú z oficiálnej stránky Pardubického pivovaru.