Víno Barraco Zibibbo - Kus Sicílie vo fľaši

Ak patríte k milovníkom vína, Sicília je pre vás miestom ako stvoreným. Na to, aby ste ochutnali jej chuť, však nemusíte chodiť do Talianska. V BeAbout sme pre vás pripravili špeciálne víno Zibibbo Barraco, suché, komplexné víno s nádhernou aromatikou, ktoré v sebe skrýva kus slnečnej Sicílie.  

Najväčší ostrov Stredomoria svoj názov získal od pôvodných obyvateľov, domorodých kmeňov Sicani a Siculo. Sicília je ostrov známy pre jeho veľkú rozmanitosť. Geografickú i klimatickú. A presne také rozmanité je tiež sicílske víno, ktoré za posledné roky prešlo veľkou revolúciou v kvalite.

Z vinárskeho hľadiska je Sicília rozdelená do štyroch oblastí a niekoľkých podoblastí. Korene produkcie vína tu siahajú až do antiky.

Hrozno pestované na slnkom zaliatych vinohradoch, na rovinách, až po svahy Etny prináša kvalitný základ pre víno, ktoré odtiaľto pochádza. Jedným z nich je aj Zibibbo Barraco.

Antické víno

Zibibbo (Alexandríjsky Muškát) je považované za "antické víno". Ide o jednu z najstarších dodnes pestovaných odrôd viniča. Víno z nej dorábali pravdepodobne už starovekí Egyptania.

Ako všetky muškáty, aj Zibibbo je odroda výrazne aromatická. Dnes je rozšírená po celom Stredomorí - od Španielska až po Levantu, ale nájdeme ju aj v Južnej Afrike alebo USA.

Na Sicílií sa Zibibbo pestuje vo veľkom, vačšinou sa však používa na výrobu jednoduchších stolových vín, často so zvyškovým cukrom.

Mimoriadne talentovaný vinár Nino Barraco však zvolil iný prístup - s maximálnym dôrazom na kvalitu a snahou ukázať skutočný potenciál tejto odrody.

Barraco Zibibbo je suché, komplexné víno s nádhernou aromatikou.  Odrodová muškátovosť je obohatená o tóny limetkovej kôry, grepu, sušenej marhule a herbálne nuansy (stopa bazalky, rozmarínu).

V chuti suché, plné, cítiť dotyk citrusov, bergamotu a stopy mäty. Dlhá, minerálna, mierne slaná dochuť. 

Ninovi sa jednoducho podarilo zobrať to najlepšie zo sicílskeho slnka, pôdy či vzduchu a zavrieť to do fľaše, ktorú teraz môžete ochutnať u nás v BeAbout.

Prečítajte si tiež: Vyskúšajte plné a ovocné víno Dunaj 2015

Naše vína berieme od: DOBRÁ FĽAŠA DISTRIBÚCIA

DSC_0779.jpg