Dožinky, vinobranie, burčiak a kačacina

Jeseň je obdobím zberu úrody, vinobrania, jarmokov a hodov. Úroda sa zváža z polí, ukončí sa žatva a nasledujú hody, ktoré sú príjemným záverom hospodárskeho roku.

Ukončenie žatvy

Dožinky, zastaralo nazývané aj „obžinky“, predstavujú slávnosť ukončenia žatvy. Sprevádza ich odváženie posledného snopu z poľa, predanie dožinkového venca, ktorý sa kedysi schovával v hospodárstve až do Vianoc či nasledujúcej žatvy a vinšovanie hospodárovi.

Dožinky sa však spájajú aj s ľudovou veselicou – hudbou, tancom a hostinou. A práve to prebieha na jesenných jarmokoch a hodovačkách, kde nemáme núdzu o pečenú kačacinu, obľúbený burčiak či naše víno.

Z histórie vinohradníctva u nás

Víno si už od nepamäti nesie prívlastok „kráľovský nápoj“. U nás sa spolu s chlebom stalo symbolom dostatku, istoty, a tiež rodinnej pohody. Dôležitú úlohu zohrávalo ako v stravovaní a v liečení, tak i v spoločenskom živote ľudí.

Predstavovalo tiež dôležitý zdroj kalórií, ktoré potrebovali ľudia pracujúci vo viniciach, na poliach, v gazdovstve, ... Využitie malo dokonca aj skysnuté víno, ktoré sa používalo namiesto octu.

Vinobranie

Alebo aj oberačkové slávnosti majú u nás taktiež dlhú tradíciu. Vinohradníctvo je súčasťou života obyvateľstva od nepamäti.

Podľa historikov prichádzajú prvé správy o vinobraní v Pezinku už z 13. storočia. Tradícia sa zachovala a aj dnes sa len v rámci bratislavského kraja každoročne vinobrania konajú v Modre, Pezinku a v Rači.

Burčiak

Slovenský zákon o vinohradníctve a vinárstve hovorí o burčiaku ako o čiastočne prekvasenom hroznovom mušte z hrozna dopestovaného a spracovaného na území Slovenska. Najčastejšie sa vyrába z odrôd Irsai Oliver, Muškátu moravského a Veltlínskeho červeného.

Burčiak obsahuje vitamíny najmä skupiny B, minerály, stopové prvky a ďalšie zdraviu prospešné látky. Niektoré pochádzajú z hrozna, iné z kvasiniek alebo z ich metabolickej aktivity.

Má priaznivé účinky na naše trávenie, nervovú sústavu či na našu pleť. Vďaka obsahu antioxidantu resveratrol (podobne ako pri červenom víne) zlepšuje činnosť srdca a má priaznivé účinky na srdcovo-cievny systém.

Prečítajte si viac tiež: VYSKÚŠAJTE PLNÉ A OVOCNÉ VÍNO DUNAJ 2015

Jeseň, hody a jarmoky sa však nespájajú len s vínom a burčiakom, ale aj s dobrou kačacinou. Na tej si už v septembri budete môcť pochutnať aj u nás v BeAbout. V našej špeciálnej ponuke nájdete Hovädzí burger s Pulled duck, ementálom a brusnicovým chutney či Pulled Duck Wrap s s čerstvou zeleninou a ementálom.