Benefity jedenia šalátov

Mali ste už dnes šalát? Je to jeden z najzdravších a zároveň najjednoduchších stravovacích návykov, ktorý si môžete osvojiť.

Chrumkavé, ľahko variovateľné, plné rôznych textúr, farieb, chutí a navyše aj vitamínov. Šalát si urobíme ľahko za pár minút aj doma. Môžeme si ho prispôsobiť tak, aby obsahoval ovocie aj zeleninu, prípadne mäso a chutný dressing z ingrediencií a potravín, ktoré sú naše najobľúbenejšie a máme ich na dosah.

Šaláty sú v ponuke takmer v každej reštaurácii a ani BeAbout nie je výnimkou. Vybrať si môžete napríklad Grécky šalát, Caesar šalát, Ranch, Caprese, čerstvý šalát či miešaný podľa dennej ponuky.

Benefity, ktoré získavate z čerstvých šalátov:

Vláknina

Príjem dostatočného množstva vlákniny znižuje riziko vzniku ochorení srdca. Zelenina v šalátoch je dobrým zdrojom nerozpustných vláknin, ktoré udržujú náš tráviaci trakt zdravý. Pridaním napríklad orechov, semienok alebo fazule podporujeme príjem rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu a udržiava vyváženú hladinu cukru v krvi.

Muži by mali denne prijať 38 gramov vlákniny, ženy potrebujú 25 gramov vlákniny v každodennej strave. Jedna miska ľadového šalátu s polovicou mrkvy a trochou červeného korenia predstavuje 7 percent z tejto hodnoty u mužov a 10 percent ženského denného vlákninového príjmu.


Antioxidanty

Veľa šalátových ingrediencií obsahuje dostatočne veľa vitamínu C a A vo forme antioxidantov karotenoidov. Napríklad 1 miska čerstvého špenátu poskytuje 93 percent a zelený listový šalát 88 percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Pridaním polovice stredne veľkej mrkvy získame viac ako 100 percent potrebného denného príjmu vitamínu A.

Sú zeleniny, ktoré obsahujú ešte lepšiu zmes oboch vitamínov. Napríklad sladké červené papriky, paradajky a brokolica. Červená paprika je obzvlášť dobrou voľbou. Jeden a pol pohára poskytuje 77 % denného príjmu vitamínu A a 158 % vitamínu C. 

Proteíny

Prijímať pravidelne dostatočné množstvo bielkovín je nevyhnutné, nakoľko ich naše telo neuchováva. Listová zelenina je preto výbornou platformou pre ingrediencie, ktoré premieňajú šalát na bohatý zdroj bielkovín. Stačí pridať do šalátu vajce, nízkotučný syr, ryby, chudé mäso – kuracie alebo morčacie - a nezabudnúť pritom sledovať veľkosť našich porcií, aby sme zbytočne nezvyšovali denný príjem kalórií.

Polovica šálky fazule alebo 25 g orechov či semien pridá šalátu približne 5 až 10 gramov bielkovín. 100 g kuracích pŕs obsahuje 31 gramov bielkovín.

Každý človek potrebuje prijať iné množstvo bielkovín za deň. Záleží od veku, veľkosti tela, a tiež aktivity samotného človeka. Preto najjednoduchším vzorcom na výpočet potrebného množstva bielkovín je vynásobiť vlastnú hmotnosť v kilogramoch koeficientom 0,8. Výsledkom je množstvo potrebných bielkovín na prijatie v gramoch

IMG_7448.jpg

Dresingy

Jedna polievková lyžica rastlinného oleja má asi 120 kalórií, ale ak si sledujeme veľkosť porcií, šalátové dresingy prinášajú aj výživové výhody. Naše telo potrebuje nejaký diétny tuk, aby mohlo správne absorbovať vitamíny A, E a K. Jedna lyžica rastlinného oleja má asi 14 gramov tuku, ale na druhej strane má málo nasýtených tukov a žiadny cholesterol.

Rastlinný olej poskytuje tiež zdravé nenasýtené tuky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Ak zvolíme repku olejnú, olivový olej, sójový, ľanový olej alebo orechový, získame tiež omega-3 mastné kyseliny.