Odkiaľ pochádza obľúbený Brownie dezert?

Nájsť pôvodného vynálezcu niektorých pokrmov je zväčša veľmi komplikované a ani obľúbené brownie nie je výnimkou.

Podľa niektorých mýtov vznikol tento sladký dezert známy po celom svete neplánovane, keď istý šéfkuchár náhodne pridal roztopenú čokoládu do cookies. Ďalší príbeh hovorí o tom, ako iný šéfkuchár  vyrábal čokoládový koláč, ale nemal dostatok múky a  existuje i teória o neznámej žene v domácnosti, ktorá zabudla do svojej čokoládovej torty pridať prášok do pečiva.

Ďalším je zaujímavý príbeh, v ktorom pekári v hoteli Palmer House v americkom Chicagu vytvorili vôbec prvé brownie na Svetovú výstavu v Kolumbii ešte  v roku 1893. Avšak, táto teória má jeden háčik...

Príbeh hovorí, že Bertha Palmer, manželka majiteľa hotela Palmer, bola prezidentkou Dámskej rady pre manažérov na danú výstavu. Keď ju organizátori podujatia požiadali, aby vytvorila dezert vhodný najmä do obedových boxov v ženskom pavilóne, Bertha prišla do ich hotela a zadala pekárom úlohu vytvoriť dezert, ktorý sa dá lahšie zjesť ako kus koláča, je menší ako kus torty, a ktorý by sa mohol ľahko podávať v boxoch na obedy.

Výsledkom bolo brownie vyrobené z dvojnásobku čokolády v brownie ako poznáme dnes, s orechami a marhuľovou glazúrou, ktoré sa vyrába v hoteli dodnes. Avšak, neexistuje dôkaz, že tieto Palmer House dezerty boli nazývané brownies.

Snímka obrazovky 2017-12-19 o 15.13.34.png

Prvým človekom, ktorý uverejnil recept na „brownie", bola Fanny Farmer, ktorá ho v roku 1896 vydala v knihe The Boston Cook-School Cookbook. Ale! tento recept neobsahoval žiadnu čokoládu. Farmer v podstate urobila to, čo dnes nazývame Blondie.

Prvý recept na čokoládové brownie sa objavil v kuchárskej knihe Machias Cookbook v roku 1899. Recept obsahuje čokoládu, múku, mlieko a prášok na pečenie - všetky príslušné časti brownie.

Zvláštne však aj na tomto príbehu je, ako sa do kuchárskej knihy Machias Cookbook, ktorá bola zbierkou receptov žien z amerického štátu Maine dostal recept, ktorý odkazoval na prispievateľku zo štátu Wisconsin.

Nech je však už brownie kohokoľvek objavom, obľúbeným sa stal po celom svete a pochutnať si na ňom budete môcť počas marca v našom novom špeciáli. A to v zložení brownies, vanilková zmrzlina, čerstvá šľahačka a bailyes.

DSC_0455.jpg