Do BeAbout nielen na burger

BeAbout, to nie sú len burgery, ale aj sendviče, wrapy, palacinky a ďalšie chutné jedlá. Zamysleli ste sa však niekedy, aký príbeh sa skrýva za ich vznikom?

Trošku sme zapátrali a to najzaujímavejšie spolu s našimi tipmi vám prinášame v článku.

Sendviče

Gróf, vášnivý hazardér a dlhé kartové večery. Nebyť Johna Montaga, grófa zo Sandwichu, sendviče by sme možno v ponuke ani nemali. Počas dlhých večierkov mu z kuchyne nosili mäso medzi dvoma krajcami chleba. Ostatným sa nápad, ako si nezašpiniť ruky zapáčil natoľko, že chceli jesť to isté ako on.

A tak sa sendvič rýchlo rozšíril po celom Anglicku. Neskôr spolu s kolonistami aj do Ameriky. Tam sa však jeho najobľúbenejšou verziou nestal sendvič s mäsom, ale s jazykom. Dali by ste si?

U nás taký nemáme, no z našej ponuky vám odporúčame Royal beef s hovädzím mäsom, cheddarom a slaninou. Ak ste vegetarián, isto vás poteší Mediterranean sendvič s cuketou, fetou, zeleninou a bazalkovým pestom.

FINAL_IMG_8254.jpg

Čítajte tiež: 9 najšialenejších sendvičov

Wrapy

Asi nikoho neprekvapí, že wrap pochádza z Mexika. No vedeli ste, že ho poznali aj v Grécku a Turecku ešte pred rokom 1900? Klasicky wrap, ako ho poznáme dnes, prišiel z Kalifornie. Áno, opäť tá Amerika.

Z mexického burita postupne vznikali rôzne verzie a tak sa dostal aj k nám.  Jednou z našich odporúčaných verzií je Beef and Beans wrap s hovädzím mäsom, cheddarom, opraženou ryžou, fazuľkami a jalapeňo papričkami.

DSC_8993.jpg

Americké palacinky

Kto by ich nemiloval. Niekto ako hlavné jedlo, niekto ako dezert. Ak by ste však chceli ďakovať konkrétnemu niekomu, sklameme vás. Z historických dokumentov sa vie len to, že sa v rôznych obmenách objavovali vo viacerých krajinách.

Starí Rimania ich dokonca uctievali. Pri ich pečení, vždy prvé tri odobrali, posypali soľou a dúfali, že takto odoženú zlo. Vzhľadom na ich veľkosť ríše, to najskôr aj fungovalo. Palacinky, ktoré ponúkame my, sú napríklad bežnými raňajkami v Amerike.

V našej ponuke nájdete palacinky s lesným ovocím a javorovým sirupom, alebo banánové s vanilkovou zmrzlinou.

Čítajte tiež: Z posvätného jedla svetoznáma pochúťka

Cheesecake

Aj keď si mnohí myslia, že cheesecake pochádza z New Yorku, ten ho len preslávil. Prvý cheesecake sa objavil už v starovekom Grécku. Podávali ho napríklad športovcom počas olympijských hier, no taktiež to bol typicky dezert na svadbe.

Po dobití Grécka Rimanmi sa cheesecake rozšíril ďalej do Európy a podobne ako sendvič, neskôr s kolonistami, aj do Ameriky. Začiatkom 20. storočia tak už mala takmer každá reštaurácia v New Yorku svoju verziu cheesecaku.

4000 rokov úprav priniesli niekoľko stoviek druhov cheesecakov. Vychutnať si ich viete aj u nás, konkrétne Kahlua cheesecake alebo Margarita cheesecake. Oba aj so šľahačkou.

Vybrali ste si? Teraz nás už nájdete aj na Dulovom námestí. Tešíme sa na vás.