Známe vďaka svojmu názvu? Pôvodné pomenovania obľúbených výrobkov prekvapia

Veľa kultových výrobkov, ktoré si v súčasnosti nevieme predstaviť už s iným menom, sa pôvodne volalo inak.

Ak by sme vám ponúkli Marathon, či Brad´s drink, zobrali by ste si? Niekedy výrobky zmenia celé meno, niekedy to je len maličká úprava, no vždy je to veľký risk. Nasledujúcim to však vyšlo.

Marathon

Marathon, alebo „ Keď si hladný, nie si to ty“. Najpredávanejšia čokoládová tyčinka vo svete - Snickers, ktorej sa  denne vyrobí zhruba 15 miliónov kusov, vznikla ešte v roku 1930 a vo Veľkej Británii sa až do roku 1990 predávala pod značkou Marathon.

Na Snickers bola premenovaná po tom, čo sa  Frank Mars rozhodol zrušiť britskú značku a uviesť ju do súladu so svojou celosvetovou prevádzkou. Inak tyčinka Snickers sa volá tak isto, ako obľúbený kôň rodiny Marsových.

Na Slovensku máme túto tyčinku na trhu od roku 1992.

Špeciálna edícia Fun size spôsobuje ošiaľ najmä v Amerike počas Halloweenu. A to v takej miere, že už štyri mesiace pred Halloweenom musí spoločnosť Mars zvyšovať celkovú výrobnú kapacitu.

Zdroj: Snickers.sk

Zdroj: Snickers.sk

Nestle Quik

Znie Vám to povedomo? Dnešný Nesquik po príchode na Európsky trh zmenil meno a zvyšok sveta ho veľmi rýchlo nasledoval. Na trhu je už 70 rokov.  Dnes sa už pod touto značkou vyrába viacero výrobkov. Nielen čokoládový prášok, ale aj iné príchute a taktiež ceréalie, sirupy, hotové mliečne nápoje.

V apríli 2013 firma odpromovala novú príchuť brokolicu. Väčšina ľudí boli šokovaní a novú príchuť odsúdili na zánik. Našťastie, ako správne tušíte, bol to len prvoaprílový žart.

Dobrou správou je, že sa firma snaží bojovať proti obezite a preto v  roku 2017 uviedla, že znižuje cukor vo všetkých svojich výrobkoch o polovicu.

Veľa známych produktov, má svojich maskotov. Nesquik má zajaca. Nebol to však maskot pre celý svet. V Grécku a Francúzsku mal Nesquik žltého psa s červeným klobúkom. Vo Francúzsku sa volal Groquik  a v Grécku Quikaras, neskôr skrátený na Quiky. V Portugalsku to bola zas kengura s menom Cangurik.

Zdroj: Pinterest.com

Zdroj: Pinterest.com

Coke zero

Coca colu zero premenovali na Coca cola zero sugar po tom, ako v prieskume zistili, že máloktorý zákazník si uvedomuje, že Coca cola zero je bez cukru a kalórii. Novým názvom tak upresnili obsah nápoja.

Pravdou však je aj to, že Coca Cola zero, ktorá sa dostala na pulty v roku 2006, nemala taký úspech ako firma očakávala. Preto pozmenili receptúru a minulý rok uviedli Coca Colu Zero Sugar.

Zdroj: telegraph.com

Zdroj: telegraph.com

Bib Label Lithiated

7up alebo ako sme viacerí v minulosti čítali ZUP. Ak vo vás pôvodný názov evokuje skôr chemikáliu, nie ste ďaleko od pravdy.

7 Up vytvoril Charles Leiper Grigg, ktorý v roku 1920 založil svoju spoločnosť so sídlom v St. Louis. Grigg prišiel s receptom na nealkoholický nápoj citrónovo-limetkovej príchute v roku 1929.

Nápoj sa pôvodne volal "Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda" a Grigg nikdy nevysvetlil, čo tento názov vlastne znamená. Pôvodná receptúra obsahovala lítium-citrát, ktorý sa používal v rôznych patentových liekoch na zlepšenie nálady. Niekoľko desaťročí sa používal aj na liečbu manickej depresie.

Lítium je jedným z prvkov s atómovým číslom sedem. Mnohí preto tvrdia, že názov 7UP je odvodený práve odtiaľ.

Zdroj: 1000logos.com

Zdroj: 1000logos.com

Brad´s drink

Pepsi bola vytvorená v roku 1893 Calebom Bradhamom a pôvodne bola známa ako Brad's Drink. Nápoj obsahoval cukor, vodu, karamel, citrónový olej, muškátový orech, orechy a niekoľko ďalších zložiek. O päť rokov neskôr ho Bradham premenoval na Pepsi Colu, keďže veril, že jeho nápoj pomáha pri dyspepsii – poruche trávenia. V roku 1961 sa názov zmenil len na Pepsi. V súčasnosti je z nej kultový nápoj, ktorý si s iným názvom už jednoducho nevieme predstaviť.

Zaujímavosťou je, že počas prvej svetovej vojny cena cukru rapídne ohrozila výrobu tohto nápoja. Bradham sa rozhodol, že ho nakúpi čo najviac, aby ho mohol neskôr výhodne predávať. Tento risk sa mu však stal osudným a musel vyhlásiť bankrot.

Pepsi patrí zopár prvenstiev. Ako prví začali nápoj baliť do dvojlitrových plastových fliaš a taktiež ako prví využili reklamu na oblohe. Pepsi bola taktiež prvým výrobkom, ktorý sa začal dovážať z Ameriky do Sovietského zväzu.

Zdroj: 1000logos.com

Zdroj: 1000logos.com