Mäso z grilu: Čomu sa vyhnúť pri grilovačke?

Grilovanie patrí neodmysliteľne k letu. Preto hneď, ako sa oteplí, vytiahneme grily na balkóny, či záhrady. Pozveme rodinu a kamarátov, premyslíme, čo budeme grilovať a nakúpime potrebné veci. Nech sa však na grilovačku pripravíme ako chceme, viacerí z nás aj tak robíme chyby, o ktorých ani netušíme.

Aby grilovačka dopadla čo najlepšie, prinášame zopár tipov ako nepodceniť prípravu grilu, či samotné grilovanie.

1.     Čistý gril je základ

Nikomu sa do toho nechce, no pri najbližšom grilovaní si poďakujeme. Čistiť gril by sme mali hneď po grilovačke, kým zvyšky mäsa neprischnú.  Ak gril nie je dobre vyčistený,  zvyšky mäsa na grile budú nielen dymiť a horieť, no nové mäso sa prilepí a bude bez chrumkavej kôrky.

2.     Rozpáliť gril čo najrýchlejšie nie je dobrý nápad

Správne rozpálenie grilu netreba podceniť. Radšej ako prilievať podpaľovač, je lepšie počkať, kým sa pahreba dostatočne rozhorí sama. Preto najlepšie čo môžeme spraviť, je pripraviť si gril dostatočne vopred.

V prípade, že sme podpaľovač už priliali, počkáme kým sa dôkladne vyparí. Nechceme mať predsa mäso s jeho príchuťou.

3.     Gril nie je dostatočne rozpálený

Ak nemáme gril dostatočne rozpálený, môže sa stať, že sa naše mäso miesto pečenia začne dusiť. Mäso tak bude bez šťavy.

Drevené uhlie dosiahne optimálnu teplotu 250 – 300 stupňov približne až po polhodine, kedy na ňom vznikne biela vrstva. Pokiaľ máme v pláne grilovať viac chodov, lepšie bude použiť brikety. Tie, vydržia dlhšie ako uhlie.

4.     Z chladničky rovno na gril

Mäso by malo mať izbovú teplotu. Studené mäso spôsobí, že vrch vám prihorí a vnútro bude ešte surové. Preto si mäso z chladničky vyberme skôr a nechajme ho chvíľku aklimatizovať sa s vonkajšou teplotou.

5.     Regulovanie teploty je taktiež dôležité

Na začiatku by sme mali gril rozpáliť čo najviac a neskôr teplotu regulovať tak, aby sme mäso nepripiekli, resp. neudusili.  Ak máme gril na uhlie, pripravme si fľašu s vodou a v prípade potreby pahrebu jemne ochlaďme.

6.     Presúvanie mäsa po grile

Divíte sa prečo sa mäso vždy prilepí na gril? Ak je gril správne rozpálený, nemalo by sa to stať. Problémom môže byť  netrpezlivosť. Len čo mäso položíme na gril, začneme ho hneď otáčať a presúvať na iné miesto. Mäso si tak nestihne vytvoriť chrumkavú krustu a trhá sa.

7.     Správne rozmiestnenie mäsa na grile

Na gril by sa nemalo dávať príliš veľa vecí naraz. Rozmiestnime si mäso tak, aby nezaberalo viac ako 70% grilu.

8.     Nepokaziť záver grilovania

Posledná najdôležitejšia časť grilovania, na ktorú sa zabúda asi najčastejšie. Hoci nám hladný žalúdok velí hodiť mäso hneď na tanier, jemné a šťavnaté bude, ak ho necháme cca 10 minúť odležať.

Veríme, že vám tieto rady pomohli a užijete si len tie najlepšie domáce grilovačky.