Zdraviu prospešné plesňové syry

Buď ich milujete, alebo sa na ne nemôžete ani pozrieť. Plesňové syry však nepatria k tým potravinám, ktoré pre obsah plesne patria do smetného koša. Obsahujú veľké množstvo bielkovín a špeciálne šľachtené plesňové kultúry, ktoré majú na náš organizmus priaznivé účinky.

Väčšina z nás si pod slovom pleseň predstaví niečo pokazené a škodlivé, no pri plesňových syroch to neplatí. Ide totiž o vykultivované plesne a nie divoké, určené pre potravinárske, vedecké alebo farmaceutické účely.

Najčastejší druh plesne pri syroch je Penicillium camemberti či Penicillium roquerforti. Podľa rastu plesne a jej špecifických vlastností tak rozpoznávame rôzne druhy plesňových syrov.

Patria sem syr s modrou plesňou, zelenou plesňou a bielou, kde patrí napríklad aj hermelín, ktorý nájdete aj v našich aktuálnych augustových špeciáloch.

DSC_0035.jpg

Syr s bielou plesňou sa vyrába za pomoci šľachtenej plesne Penicillium camemberi. Čas zretia je 7 až 9 mesiacov, pričom toto zretie môže po dobu dvoch mesiacov pokračovať ďalej aj vo vnútri syra. Počas tohto druhotného zretia získava syr výbornú syrovú chuť.

Plesňové syry sú bohaté na vápnik, bielkoviny, tuky, soľ, plesňové kultúry a sacharidy. Podľa istého výskumu sú  plesňové syry nielen bezpečné, ale môžu byť i zdraviu prospešné. Penicillium roqueforti má totiž prirodzené antimikrobiálne účinky a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Opatrné by mali byť však pri  konzumácii plesňových syrov tehotné ženy či deti, tiež ľudia s ochorením pečene. Okrem toho však neexistuje dôvod obávať sa konzumácie plesňových syrov.