Steaky, steaky, steaky

Pôvod majú v Británii, dobré meno v Argentíne a špecialitou sa stali najmä v Amerike. Dnes však po steakoch volá aj slovenský hosť. Steak patrí k najvyhľadávanejším pochúťkam na celom svete a za jeho úspechom stojí dôkladná príprava. Predstavuje totiž oveľa viac, ako len „krvavé mäso“.

Kus hovädzieho mäsa, ugrilovaný podľa každého preferencií a chutí, perfektne nakrájaný a primerane dochutený. Dôvodov, prečo milujeme steaky je niekoľko. No skôr, ako sa k nim dostaneme, prečítajte si ako steaky uzreli svetlo sveta.

HISTÓRIA STEAKOV

Slovo Steak je odvodené od škandinávskeho slova „steik“. Vôbec prvá definícia steaku pochádza z Oxfordského anglického slovníka a hovorí o steaku ako o „hrubom plátku mäsa určenom na pečenie, grilovanie alebo vyprážanie, odrezaného zo zadných častí zvieraťa." Skoršie písomné záznamy z 15. storočia hovoria o steakoch ako o hrubom mäse z hovädziny alebo zveriny.

Každopádne, konzumácia hovädzieho mäsa, v podobe veľkých kusov, krvavých či mierne opečených na ohni, je záležitosťou prehistorickou, o čom svedčia už jaskynné maľby.  

PREČO STEAKY NEVYjdu Z MÓDY?

Môže zato týchto päť dôvodov:


TUK

Ako sa hovorí, tuk je chuť a dobre mramorovaný steak jej má veľa. Takúto bohatú a silnú vôňu a chuť hovädzieho mäsa je ťažké nemilovať.

ARÓMA

Pred našimi ústami jeme nosom a našimi očami. Keď pred nami na tanieri leží krásny kus hovädzieho steaku, ktorý naozaj dokonale vonia, máme nie len chuť ho ihneď zjesť, ale túto arómu si vieme aj veľmi dobre zapamätať.  Stať sa závislým na steakoch tak naozaj nie je problém.

MAILLARDOVA REAKCIA

Jedným z hlavných dôvodov, prečo mäsožravci nedokážu odolať opečenému mäsu, je Maillardova reakcia. Ide o zložitý chemický proces, ktorý predstavuje komplexnú sériu reakcií medzi cukrami a aminokyselinami. Aby sme to zjednodušili, cukry a bielkoviny pri rôznych teplotách a teda pri rôznych spôsoboch spracovania – napríklad pečenie či grilovanie - začínajú proces karamelizácie.

Viac ako tisíc chemických zlúčenín je zodpovedných za vôňu mäsa a veľa z nich je vytvorených práve Maillardovou reakciou. Niektoré vône sú ovocné, iné zatuchnuté, zatiaľ čo niektoré majú napríklad vôňu po orechoch... Keď sa spoja dohromady, vytvárajú lákavú arómu, ktorá je pre naše chuťové bunky návyková.

CHUŤ UMAMI

Ďalším dôvodom, prečo je opečenému mäsu tak ťažké povedať nie, je chuť známa ako umami – alebo aj piata chuť. Človek totižto rozlišuje svojím jazykom štyri základné chute: sladkú, slanú, kyslú a horkú. Umami je piatou chuťou, ktorá vyjadruje lahodnosť a hovorí o výraznej chuti bielkovín.


TEXTÚRA

Textúru perfektne pripraveného steaku v ústach je takmer nemožné opísať. Jemnosť, šťavnatosť, žiadne zdĺhavé prežúvanie ...

ZÁKLADNÉ STUPNE PREPEČENOSTI STEAKOV

·       Surový / Raw: takýto steak sa nikde nepodáva. Surové hovädzie mäso sa používa len pri niektorých špecifických pokrmoch ako je napr.tatársky biftek.

·       Mierne opečený / Rare: vnútro steaku je stále veľmi červené i keď vonkajšia časť je už mierne opečená. Vnútorná teplota steaku je 52 stupňov Celzia.

·       Mierne prepečený / Medium rare: jeden z najpopulárnejších stupňov prepečenia. Mäso vo vnútri je ružové a šťavnaté a veľmi pozvoľna prechádza k opečenej vonkajšej časti.

·       Stredne prepečený / Medium: stred mäsa je ružový, stále však relatívne šťavnatý.

·       Viac prepečený / Medium well: mäso je už takmer úplne prepečené. Vo vnútri má mäso veľmi jemne ružovú farbu.

·       Úplne prepečený / Well done: mäso je už úplne prepečené a veľmi suché.

 

Na steak sa môžete tešiť počas septembra aj u nás v BeAbout. Špeciál bude v zložení hovädzí steak, americké zemiaky, volské oko, hot sauce a náš  mayoslaw.