Nahradí robot kuchárov v burgrárni?

Minulý rok sme vám predstavili Flippyho -  robota, ktorý má nahradiť pracovníkov v burgrárni. Flippyho už môžete vidieť na vlastné oči v CaliBurger v americkej  Pasadene.

Vývojári z firmy Miso Robotics roky usilovne pracovali na robotovi, ktorý dokáže pripraviť obľúbené hamburgery. Po jeho uvedení a prvom pracovnom dni však robota vypli, nakoľko bol celý proces príliš pomalý.

Hamburger od robota

Robot bol predstavený v reťazci CaliBurger v Pasadene aby nahradil kuchárov, ktorí ale stále zohrávajú dôležitú úlohu a robotovi asistujú. Flippy bol po jednom dni vypnutý a musí byť inovovaný tak, aby pracoval efektívnejšie. Jeho ľudskí pomocníci zatiaľ dostávajú ďalšie školenia, ktoré majú robotovi pomôcť udržať krok s dopytom a zamestnancom naopak s Flippym.  

Problém totiž nastal pri slávnostnom predstavení Flippyho. Hostia boli prirodzene zvedaví a na Flippyho sa prišli pozrieť stovky zvedavcov. Bohužiaľ, tento zvýšený dopyt ukázal, že je ťažké si udržať krok. Paradoxne, nie pre Flippyho,  ale pre ľudí pracujúcich vedľa neho.

Totiž, hoci Flippy bol schopný pripraviť 200 hamburgerov za hodinu, kuchári, ktorí dávali surové mäso na gril, pripravovali žemle, šalát a všetko potrebné náčinie pripravení neboli. 

Flippy je šikovný - vie, kde sú na mriežke mäsové placky a tiež vie, kedy ich má otočiť na druhú stranu – no nedokáže všetko. Flippy sa spolieha na ľudí, aby umiestnili placky na gril, a tie musia byť umiestnené s dostatočnou vzdialenosťou medzi nimi. Pracovníci potom potrebujú pripraviť žemle na samostatnom pulte, inak Flippy nebude mať kam umiestniť mäso.

CaliBurger sa však nevzdáva. Aby všetko fungovalo, reťazec trénuje svojich  zamestnancov a inovuje Flippyho schopnosti. Dôvod, pre ktorý sa spoločnosť ako sama tvrdí nevzdáva je, že je ťažké udržať si zamestnancov na pozícii pri grile a ich fluktuácia je privysoká.

Niečo o Flippym

Flippy je prvým autonómnym robotickým kuchynským asistentom na svete. Spoločnosť CaliBurger a Miso Robotics spolupracovali na vývoji robota Flippyho, aby pomohol kuchárom v reťazcoch CaliBurger pri príprave ich typických burgerov. Reťazec očakáva, že Flippy (a ďalšie autonómne roboty, ktoré plánujú nasadiť) zvýši kvalitu produktov, zníži čakacie časy, zlepší bezpečnosť potravín a umožní zamestnancom stráviť viac času obsluhou hostí.